eko-naturalny.pl

eko-naturalny – zdrowie, dom, uroda

najlepszy olej do smażenia
Dieta

Najlepszy olej do smażenia

Eksperci biją na alarm. Polacy jedzą zdecydowanie zbyt dużo smażonych potraw, a za mało warzyw i owoców. Potrawy smażone uznawane są za niezdrowe, jednak można w tym obszarze dokonać dobrych wyborów, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu, a przy tym zjeść pyszne dania.

Smażenie czy gotowanie?

Wiele osób uwielbia potrawy smażone, ponieważ wydają się one zdecydowanie bardziej smaczne niż na przykład potrawy gotowane. Warto dbać o to, aby kuchnia była urozmaicona, w zakresie doboru mięs, warzyw i owoców, a także dodatków. Dzięki temu organizm człowieka otrzyma wszystkie niezbędne witaminy i składniki odżywcze.

Jaki jest wpływ smażonego jedzenia na zdrowie? Dietetycy radzą, aby nie jeść smażonych potraw codziennie, ponieważ może to przyczynić się do zwiększonego poziomu cholesterolu, problemy z żołądkiem, miażdżycy, zgagi. Dlatego warto przeplatać jedzenie smażone z gotowanym oraz duszonym i surowym. W ten sposób organizm będzie zaspokojony.

Jaki olej do smażenia jest najlepszy?

Jaki jest najlepszy olej do smażenia? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Kucharze wskazują, aby wybierać olej rzepakowy. Nie należy raczej używać oleju słonecznikowego, który jest uznawany za rakotwórczy, jeżeli jest poddawany procesowi smażenia. Co innego, jeśli chodzi o dodawanie go w postaci surowej do sałatek. Wiele osób wybiera także olej kokosowy do smażenia, ma on bardzo ładny aromat i dodaje potrawom pięknego smaku.

Na pewno warto zadbać o to, aby olej do smażenia był dobrej jakości. Będzie to miało przełożenie na walory smakowe i zdrowotne przygotowywanych potraw. Zatem oszczędzanie na oleju nie jest dobrym pomysłem, ani w własnym domu, a nie w gastronomii, w żywieniu zbiorowym. Prowadząc restaurację pojawia się oczywiście pokusa oszczędności kosztem jakości, ale na dłuższą metę naprawdę nie jest to dobre rozwiązanie.

Kompletne danie

Każde danie powinno składać się z węglowodanów, tłuszczów oraz białka. Tylko wtedy będzie to posiłek zbilansowany, w pełni zaspokajający zapotrzebowanie organizmu na wszystkie potrzebne składniki. Regularne spożywanie posiłków jest fundamentem zdrowia. Wszelkie zaniedbania w tym obszarze prędzej czy później doprowadzą do kłopotów ze zdrowiem. Już dzisiaj bardzo wiele osób musi być pod stałą opieką gastrologa, który stara się na nowo wdrożyć dobre nawyki żywieniowe, razem z pomocą i wsparciem dietetyka. Potrzebne są także lekarstwa, ponieważ sama dieta już nie wystarcza. Nie trzeba zawsze odmawiać sobie smażonych potraw, ale warto wziąć pod uwagę aspekty zdrowotne.