eko-naturalny.pl

eko-naturalny – zdrowie, dom, uroda

Czy opakowania kosmetyczne mogą być ekologiczne
Lifestyle

Czy opakowania kosmetyczne mogą być ekologiczne?

Czy da się połączyć opakowania kosmetyczne z ekologią? Jakie opakowania kosmetyczne wybrać, chcąc zmniejszyć swój wpływ na środowisko naturalne?

Jakie są zalety stosowania opakowań ekologicznych? 

Szkodliwy wpływ człowieka na środowisko jest niepodważalnym faktem. Mikroplastik jest regularnie znajdowany nie tylko w ciałach zwierząt, ale także ludzi. Nie jest do końca jasne, jak działa on na organizm, niewątpliwie nie jest to zjawisko naturalne. Zużycie plastiku oraz co za tym idzie, liczba śmieci, stale rośnie. Dlatego też odpowiedzialny producent powinien rozważyć używanie opakowań ekologicznych. Firma taka jest zdecydowanie lepiej postrzegana przez klientów, którzy kładą coraz większy nacisk na zmniejszanie szkodliwego wpływu na środowisko. Ekologia to nie tylko konieczność, ale trend, który rośnie w siłę. Ekologiczne opakowania kosmetyczne nie zredukują całkowicie już istniejących śmieci, ale mogą zapobiec powstawaniu nowych. W procesie recyklingu można przetworzyć butelki kosmetyczne, słoiki czy tubki, dając im drugie (i kolejne) życie. 

Jakie opakowania są ekologiczne?

Tak naprawdę żadne opakowanie nie jest w 100% ekologiczne. Do wytworzenia, transportu czy też później, recyklingu, produktu potrzebna jest energia (zarówno odnawialna, jak i ta z paliw kopalnych), woda i surowce. Jednak każde z opakowań może mieć mniejszy wpływ na środowisko. Oto wady i zalety niektórych typów opakowań kosmetycznych:

  • opakowania szklane – charakteryzują się dużą trwałością, nie wchodzą w reakcje z substancjami aktywnymi w kosmetykach, można je umyć i używać ponownie lub przetwarzać w nieskończoność. Słoiczki na kosmetyki produkowane są z surowców naturalnych. Szkło jest ciężkie, przez co do jego transportu trzeba zużyć więcej paliwa niż do tej samej ilości plastiku. 

  • opakowania aluminiowe – lekkie i wytrzymałe, produkowane z naturalnych komponentów, można je wielokrotnie przetwarzać. Aluminiowe tubki nie zasysają powietrza, dzięki czemu zapobiegają namnażaniu bakterii wewnątrz. Aluminium nie nadaje się do pakowania wielu kosmetyków, na przykład płynnych. 

  • opakowania plastikowe – lekkie, wygodne, poręczne. Produkowane z pierwotnego plastiku z paliw kopalnych nie są ekologiczne. Nadają się do recyklingu, jednak można je przetworzyć tylko kilka razy. Plastik z recyklingu odpadów może z powodzeniem zastąpić szkło i plastik pierwotny, redukując zarówno liczbę śmieci, jak i zużycie paliwa do transportu i produkcji opakowań. 

Internetowa hurtownia opakowań kosmetycznych oferuje duży wybór opakowań. Zamawiając produkty, warto kierować się nie tylko ekologią, ale także formułą kosmetyku, ponieważ nie każde opakowanie będzie dobrze współpracować z danym kosmetykiem. 

Ekologia to ważna część życia wielu klientów, dlatego istotne jest, by producent wybierał rozwiązania dopasowane do oczekiwań konsumentów. Ekologiczne opakowanie kosmetyczne musi być nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także praktyczne i wygodne w użyciu.

Materiał zewnętrzny