eko-naturalny.pl

eko-naturalny – zdrowie, dom, uroda

Tanatofobia
Lifestyle

Tanatofobia – czy lęk przed śmiercią jest niebezpieczny?

Śmierć to ciężkie przeżycie dla każdego człowieka. W szczególności, gdy dana osoba była dla nas kimś bardzo ważnym. Warto wiedzieć, że pewna część społeczeństwa cierpi na tak zwaną tanatofobię. Jest to bardzo ciężka choroba objawiająca się lękiem przed śmiercią. Jak tanatofobia wpływa na człowieka? Dowiesz się w tym artykule.

Tanatofobia – objawy

Istnieje wiele chorób na podłożu psychicznym. Jedną z nich jest tanatofobia – lęk przed śmiercią. Może to dotyczyć zgonu bliskiej osoby, nieznajomych bądź też samego siebie. Warto wiedzieć, że na tą chorobę cierpi aż 4% całego społeczeństwa. Osoby chorujące na Tanatofobię obawiają się wszystkiego związanego ze śmiercią: informacji w telewizji, świadomości, że ktoś może umrzeć itp. Chorujący boją się chodzić na pogrzeby oraz stypy, nie zobaczysz ich także na cmentarzu. Często zdarza się, że Tanatofobia występuje z innymi chorobami – jedną z nich jest hipochondria czyli lęk przed chorobami.

Niepokój przed śmiercią a pogrzeb bliskiej osoby

Jeżeli szukasz pomocy w zorganizowaniu pogrzebu, to sandomierz.centrumpogrzebowe24.pl może ci pomóc.

Czy lęk przed śmiercią może być niebezpieczny?

Każda choroba może mieć złe skutki dla naszego organizmu. Również lęk przed śmiercią. Takie zachowanie może prowadzić do powstawania ataków paniki, które mogą być niebezpieczne dla naszego życia lub zdrowia. Objawy tanatofobii to między innymi:

  • przyspieszone tętno i oddech
  • pocenie się
  • ból głowy
  • ciężkość w oddychaniu
  • nudności i wymioty

Jeżeli podczas rozmowy o śmierci widzisz u siebie powyższe objawy, to nie warto tego bagatelizować.