Każdy człowiek zapewne zdaje sobie z tego sprawę, że nieregularne posiłki lub objadanie się wieczorami nie wpływają dobrze na zdrowie. Wiele osób korzysta z posiłków typu fast – food oraz produktów wysoko przetworzonych, które również negatywnie wpływają na organizm.
Według najnowszych informacji naukowcy opublikowali dwadzieścia warzyw, które po przeprowadzeniu badań zostały uznane za najzdrowsze na całym świecie. Jednak zajmiemy się warzywami, które są uprawiane w Polsce i do tego typu warzyw zaliczone zostały:
Kapusta
Warzywo to jest bardzo bogatym źródłem glutaminy oraz potasu. Jak wiadomo, potas jest bardzo ważnym pierwiastkiem, który reguluje ciśnienie krwi, dlatego nie powinno go zabraknąć w naszym organizmie. Oprócz potasu kapusta zawiera witaminę K, która pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Warzywo to można spożywać pod każdą postacią, ponieważ nie traci ono walorów odżywczych.
Pietruszka
Posiada witaminy A, C oraz K i wiele składników odżywczych. Spożywanie pietruszki przyczynia się do łagodzenia nerwobóli oraz poprawia trawienie czy wzrok. Warzywo to jest również źródłem witaminy C, potasu, żelaza i beta – karotenu, dlatego, warto jest sięgać po nie jak najczęściej.
Sałata masłowa
Mało osób wie, że sałata zawiera witaminę C oraz E, jak również magnez, wapń czy potas. Sałata zawiera także sporą dawkę kwasu foliowego oraz błonnika. Zawarte w sałacie przeciwutleniacze są odpowiedzialne za chronienie organizmu przed wyrodnieniem żółtej plamki. Jedzenie sałaty pozwala poprawić odporność i wzmacnia układ nerwowy.
Cykoria
Jest warzywem, które rzadko wykorzystywane jest w kuchni, ponieważ posiada specyficzny smak. Jednak cykoria jest bogata m.in. w cynk, magnez, potas oraz witaminy A, E, K i C. Oprócz tego warzywo to posiada prebiotyk, dzięki czemu bardzo dobrze wpływa na jelita.
Szpinak
Dla niektórych osób jest „postrachem z dzieciństwa”, jednak warto się do niego przekonać, ponieważ posiada przeciwutleniacze, foliany oraz witaminy A, E, K i C. Szpinak zawiera również błonnik pokarmowy, a jego regularne spożywanie przyczynia się do zwalczenia stresu i zmniejszenia ryzyka wystąpienia miażdżycy.
Dania ze szpinaku
Aby przygotować smaczne danie z szpinaku, można zrobić:
- Lekką sałatkę z dodatkiem pomidorów, orzechów włoskich i sera feta, polewaną delikatnym sosem winegret,
- Makaron pełnoziarnisty ze szpinakiem,
- Pierogi ze szpinakiem,
- Naleśniki ze szpinakiem i suszonymi pomidorami,
- Kaszotto lub risotto ze szpinakiem.
Burak ćwikłowy
Posiada bardzo dużo składników odżywczych, które są niezbędne dla organizmu. Buraki są bogate w żelazo, dlatego jego ich spożywanie pomaga w przypadku anemii. Naukowcy informują, że regularne spożywanie tego warzywa wpływa na zapobieganie zawałom serca.
Boćwina
Posiada mnóstwo prowitaminy A, wapnia, żelaza oraz witamin z grupy A, C i K. Warzywo to jest również źródłem kwasu foliowego oraz karotenu.
Brokuł
Brokuły są znane z wysokiej zawartości witaminy C, beta-karotenu i przede wszystkim związku znanego jako sulforafan. Sulforafan jest silnym przeciwutleniaczem i ma potencjał przeciwnowotworowy. Dla miłośników brokułów polecamy przygotowanie lekkiej zupy krem z brokułów, wzbogaconej o śmietankę i parmezan.
Warzywa są kluczowym elementem zdrowej diety i mają wiele korzyści zdrowotnych. Wybierając najzdrowsze warzywa, możemy dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych, wzmacniając swoje zdrowie i samopoczucie. Przygotowywanie dań z tymi warzywami może być nie tylko zdrowe, ale także niezwykle smaczne. Zachęcamy więc do eksperymentowania w kuchni i cieszenia się pysznymi posiłkami, które jednocześnie dbają o nasze zdrowie.