eko-naturalny.pl

eko-naturalny – zdrowie, dom, uroda

ćwiczenia z piłką
Lifestyle

Ćwiczenia z piłką lekarską – Klucz do zdrowia i sprawności

Ćwiczenia fizyczne stanowią nieodłączny element zdrowego stylu życia. Jednak aby ćwiczenia były efektywne, warto włączyć różnorodność i nowości do swojej rutyny treningowej. Jednym z narzędzi, które może przynieść wiele korzyści, jest piłka lekarska. W tym artykule odkryjemy, jakie ćwiczenia można wykonywać z piłką lekarską, jakie są ich korzyści oraz jak włączyć je do swojego codziennego treningu.

Piłka lekarska – Wprowadzenie do ćwiczeń

Piłka lekarska to specjalna odmiana piłki, która jest wypełniona piaskiem lub żwirem i jest znacznie cięższa niż zwykła piłka do zabawy. Jest to idealne narzędzie do treningu siłowego, równowagi, wytrzymałości i koordynacji ruchowej. Piłka lekarska dostępna jest w różnych wagach, co pozwala dostosować trening do indywidualnych potrzeb.

Ćwiczenia siłowe z piłką lekarską

Jednym z głównych zastosowań piłki lekarskiej jest trening siłowy. Ćwiczenia z jej wykorzystaniem angażują wiele grup mięśniowych, co przekłada się na efektywny rozwój siły. Przykłady takich ćwiczeń to:

  • Rzuty piłką lekarską na podłogę,
  • Przysiady z podnoszeniem piłki nad głowę,
  • Wypychanie piłki lekarskiej na ramionach,
  • Dynamiczne skoki z piłką.

To świetny sposób na budowanie mięśni i zwiększanie wydolności organizmu.

Ćwiczenia na koordynację i równowagę

Piłka lekarska jest również doskonałym narzędziem do ćwiczeń poprawiających koordynację i równowagę. Wykonywanie ćwiczeń, które wymagają przenoszenia ciężkiego obiektu w różnych kierunkach, pomaga w rozwoju umiejętności stabilizacji ciała. Przykłady takich ćwiczeń to chodzenie po linie na podłodze trzymając piłkę, czy też próby utrzymania równowagi na jednej nodze podczas trzymania piłki lekarskiej.

Jaką piłkę lekarską wybrać?

Jedną z najpopularniejszych odmian piłek lekarskich są tak zwane slam balle, których waga waha się od kilograma, aż po kilkadziesiąt kilogramów. Są one z ekstremalnie wytrzymałego materiału, który przystosowany jest zarówno do rzucania jak i przesuwania po rozmaitych powierzchniach. Jakie ćwiczenia z piłką tego typu możemy zatem wykonywać? Jak mówi sama nazwa powstały one po to, aby umożliwić rzucanie ich o ścianę w trakcie robienie ćwiczenia nazwanego wall ball. Polega ono na zrobieniu przysiadu, a następnie w jego górnej fazie, rzuceniu piłki na odpowiednią wysokość. Miękka budowa piłki wpływa na ochronę naszych stawów, a także nie jest, aż tak szkodliwa dla ścian w klubach fitness! Zakup zestawu piłek lekarskich to spory wydatek, ale jeżeli chcesz, aby Twoja siłownia był kompletna to jest to pozycja obowiązkowa!