eko-naturalny.pl

eko-naturalny – zdrowie, dom, uroda

przebarwienia na twarzy
Uroda

Jak usuwać przebarwienia na twarzy?

Do powstawania przebarwień na skórze, mających rzadziej postać uroczych piegów, a częściej – brzydkich, nieregularnych plam, dochodzi przede wszystkim pod wpływem promieniowania słonecznego. Takie zmiany nikomu nie dodają uroku, a pozbycie się ich nie jest łatwe.

Lepiej zapobiegać

Ponieważ wywabianie przebarwień jest trudne, warto postarać się, by się nie pojawiały. Wbrew pozorom, wystarczy odrobina uwagi, by do tego nie dopuścić. Kluczowa jest ochrona przed słońcem. Można nosić czapkę czy kapelusz, by osłaniać twarz przed palącym słońcem w najbardziej upalne dni, ale jeszcze ważniejsza jest ochrona w postaci filtrów UV. Przy dużej skłonności do pojawiania się przebarwień konieczne jest nawet stosowanie kremów z filtrami w pochmurne dni, przez okrągły rok. Na pewno jednak najważniejsze jest to latem, gdy słońce operuje najmocniej.

Poza tym trzeba pamiętać o tym, że niektóre czynniki mogą powodować większe zagrożenie przebarwieniami. Są to na przykład zmiany hormonalne mające związek z ciążą, ale też zażywaniem hormonów, stosowanie leków czy suplementów diety z dziurawcem czy też stosowanie perfum. Skrapianie skóry wodą perfumowaną czy nawet toaletową i wystawianie jej na słońce może spowodować pojawienie się brzydkich plam, na przykład na dekolcie.

Jak usuwać przebarwienia na twarzy?

Zmiany na dekolcie, plecach, ramionach czy innych miejscach na pewno łatwiej jest zaakceptować, co jednak, kiedy zaburzenia w produkcji melaniny dają o sobie znać na skórze? Spróbować można różnych metod, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Jeśli zmiany nie są zaawansowane, można spróbować domowych metod, takich jak przecieranie skóry sokiem z cytryny czy plasterkiem świeżego ogórka bądź wykonywanie maseczek z sodą oczyszczoną (trzeba jednak uważać, by nie podrażnić skóry). Gdy zmiany są oporne, przyda się dobry krem wybielający z apteki, na przykład ze złuszczającymi kwasami, działający punktowo. Należy stosować go, nanosząc na zmianę czy zmiany, z dużą częstotliwością.
W każdym z tych przypadków warto też często robić peeling skóry.

Kiedy zaś to nie pomoże, co niestety ma miejsce dość często, pomóc mogą tylko profesjonalne zabiegi. Na początek można spróbować metod złuszczania w ramach peelingów medycznych, peelingu kawitacyjnego czy mikrodermabrazji. Radykalnym rozwiązaniem są zabiegi Cosmelan, a także laserowe usuwanie przebarwień. Trzeba jednak pamiętać, że są to zaawansowane metody, po zastosowaniu których trzeba bardzo uważnie chronić skórę przed słońcem i odpowiednio o nią dbać.