eko-naturalny.pl

eko-naturalny – zdrowie, dom, uroda

jelitówka u dzieci
Dziecko

Jelitówka u dzieci – objawy i leczenie

Wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego człowieka to bardzo nieprzyjemna choroba, którą można rozpoznać po charakterystycznym objawie, jakim jest silna biegunka. Jelitówka u dzieci ma szczególnie ostry przebieg, a jej skutki mogą okazać się bardzo groźne. Jakie są jeszcze inne symptomy takiej choroby i na czym polega samo leczenie?

Skąd się bierze jelitówka?

Grypę żołądkową wywołują tak zwane rotawirusy (czasem także edenowirusy). Atakują one bezpośrednio wrażliwy układ pokarmowy. Trudno się niestety uchronić przed zarażeniem, ponieważ choroba przenoszona jest drogą kropelkową, najczęściej od stycznia do końca marca. Wystarczy przybywać w jednym pomieszczeniu z zakażonym człowiekiem albo dotknąć jakiegoś przedmiotu, na którym akurat znajdują się niewidoczne gołym okiem wirusy. Dlatego na jelitówkę zapadają masowo prawie wszystkie najmniejsze dzieci w przedszkolu.

Najważniejsze objawy

Jelitówka u dzieci początkowo wygląda jak zwykłe, raczej mało groźne przeziębienie. Występuje ogólne osłabienie oraz kaszel i katar. Jednak to tylko pozory. Później dają o sobie bowiem znać coraz większe bóle żołądka połączone z nudnościami. Dziecko ciągle wymiotuje, a w jego jelitach odbywa się „rewolucja”. Jeżeli w porę nie wyleczy się grypy żołądkowej, wtedy może być ona bardzo niebezpieczna. Zobaczmy więc, co robić, kiedy naszego synka albo córkę dopadnie ta paskudna jelitówka.

Leczenie grypy żołądkowej u dzieci

Nie istnieje niestety jedno magiczne panaceum. Jelitówkę u dzieci leczy się więc objawowo. Po pierwsze należy wprowadzić odpowiednią dietę. Posiłki muszą być jak najbardziej lekkostrawne. Idealna tutaj okaże się, niekoniecznie smaczna, ale bardzo pożywna kasza manna, którą przygotowuje się na wodzie albo chudym mleku. Po drugie koniecznie trzeba pilnować, aby nie nastąpiło odwodnienie, bo to w dalszej perspektywie może prowadzić nawet do śmierci! Dziecko powinno pić wodę wymieszaną z elektrolitami dość regularnie, lecz w małych ilościach. Jeżeli chodzi o walkę z wysoką gorączką, to oczywiście przyda się sprawdzony paracetamol oraz ibuprofen.

Przestrzegając powyższych zaleceń, bez problemu pokona się jelitówkę. Po dwóch dniach wszelkie objawy miną, ale osłabienie może utrzymywać się jeszcze przez tydzień. Jednak w przypadku, kiedy biegunka nadal będzie dawała o sobie znać, wtedy pomoże tylko doświadczony lekarz. Uwaga! Nie wolno stosować preparatów, których zadaniem jest powstrzymanie samych wymiotów. Organizm musi bowiem oczyścić się z różnych toksyn.