eko-naturalny.pl

eko-naturalny – zdrowie, dom, uroda

dobry sen dziecka
Dziecko

OD CZEGO ZALEŻY DOBRY SEN DZIECKA?

Prawidłowy sen dziecka ma niezmiernie ważne znaczenie dla jego prawidłowego rozwoju. Z uwagi na to, że dobry sen zapewnia optymalną regenerację młodego organizmu oraz warunkuje wydzielanie hormonu wzrostu w postaci somatotropiny powinno się dołożyć wszelkich starań aby mógł być on maksymalnie efektywny, spokojny i komfortowy.

Dobry sen dziecka

Aby zapewnić malcowi dobry sen należy zachować tak zwane zasady higieny snu. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim: odpowiednie warunki temperatury w pokoju dziecka, opracowanie i wdrożenie stałego planu dnia, umożliwienie swobodnej zmiany przez dziecko pozycji podczas snu oraz wybór odpowiedniego materaca.

Dobry sen dziecka – odpowiednie warunki w pokoju

W celu zapewnienia malcowi optymalnych warunków do spania należy monitorować warunki temperatury. Optymalna ich wartość wynosi około 22 stopnie Celsjusza w ciągu dnia oraz nie mniej niż 18 stopni Celsjusza podczas nocy. Konieczne jest również wydajne wietrzenie pomieszczenia oraz zapewnienie właściwej wilgotności. Zarówno przesuszone, jak i zbyt wilgotne powietrze może wpływać niekorzystnie na błony śluzowe dziecka i przyczyniać się do rozwoju infekcji.

Dobry sen dziecka – stały plan dnia i wieczorne rytuały

Dobry sen dziecka oraz jego prawidłowy rozwój warunkuje przygotowany i wdrożony plan dnia. Małe dzieci potrzebują ładu, spokoju oraz poczucia przewidywalności kolejnych czynności. Wszelkie zaburzenia rytmu dnia i odstępstwa odbijają się niekorzystnie na jakości snu oraz powodują problemy z zasypianiem oraz późniejsze wybudzanie się dziecka w trakcie nocy. Niezwykle korzystne jest wprowadzenie wieczornych rytuałów, w postaci określonej i stałej pory podawania posiłku oraz kąpieli połączonej z delikatnym masażem ciała dziecka. Taka dawka przyjemności wpływa bardzo korzystnie na ukojenie i wyciszenie dziecka oraz ułatwia zasypianie. Podczas tych wieczornych zwyczajów należy maksymalnie ograniczyć bodźcowanie dziecka, na przykład pod wpływem niebieskiego światła telewizora.

Dobry sen dziecka – swobodna pozycja do spania

Z uwagi na ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej należy nie tylko zadbać o prawidłowe warunki temperatury i wilgotności w pokoju dziecka ale również ograniczyć liczbę przedmiotów w jego łóżeczku. Zabronione jest umieszczanie w nim kocyków, poduszek, pieluszek czy zabawek z uwagi na możliwość ograniczenia dostępu powietrza.

Dobry sen dziecka – wybór materaca

Aby zapewnić dziecku dobry sen zarówno owalny materac do gondoli, jak i bardziej klasyczny do łóżeczka powinien cechować się wysoką jakością. Przekłada się ona nie tylko na jego odpowiednią twardość, ale również przepuszczalność powietrza i wentylację. Dobrej klasy pokrowiec powinien cechować się przyjaznym i antyalergicznym pokrowcem zapewniającym utrzymanie optymalnej higieny snu. Tego typu unikalne produkty dostępne są na stronie www.krainadladziecka.pl.