Ekologia kojarzy się z ogromnym wyzwaniem. Nie musi tak być. Wystarczy wyrobić w sobie pewne nawyki, które będą miały pozytywny wpływ na nasze środowisko oraz nas samych. O czym trzeba pamiętać, by prowadzić ekologicznie dom?
Segregacja śmieci
Ekologia w domu zaczyna się od najprostszych rzeczy. Segregacja śmieci nie jest trudnym zadaniem, a ma ogromny wpływ na środowisko naturalne.
Wygospodarowanie oddzielnych pojemników na szkło, papier, bio i śmieci niesegregowane wymaga odrobiny gimnastyki, ale nie jest zadaniem niewykonalny. Na podwórku kontenery znajdują się obok siebie więc segregowanie śmieci wymaga minimalnego wysiłku.
Foliówki, butelki, słoiczki…
Nadal jesteśmy przyzwyczajeni, że wiele produktów pakujemy w siatki jednorazowe, które parę sekund po wypakowaniu zakupów lądują w śmietniku. Nie tylko są niewygodne w trakcie dźwigania zakupów, zrywają się w najmniej odpowiednim momencie, dodatkowo tworzą tony śmieci.
Noszenie własnej siatki okazuje się nie tylko bardziej funkcjonalne, ale również nie stwarza żadnych problemów. Siatki wielokrotnego użytku są coraz bardziej estetyczne. Są również trwałe i nie musimy obawiać się, że zakupy skończą na ulicy.
Warto również zacząć korzystać ze sklepów, które proponują sprzedaż produktów do własnych buteleczek czy słoiczków. Coraz częściej można spotkać się z taką usługą.
Sprzątanie bez chemii
Chemia otacza nas na każdym kroku. Warto zadbać, by minimalizować kosmetyki oraz środki czyszczące zawierające szkodliwe dla nas substancje. Ekologia w domu to również umiejętność sprzątania tak, jak robiły to nasze babcie.
Ocet jest jednym z najczęściej używanych środków, który jest w stanie poradzić sobie z wieloma zanieczyszczeniami. Octem można wyczyścić kafelki w łazience, kamień, który pojawi się na słuchawce prysznica czy umywalkę. Warto również wlać odrobinę octu do prania. Nie tylko zmiękczy tkaniny, ale również zadba o pralkę.
Do ekologicznego sprzątania warto również wykorzystać sodę oczyszczoną. Wsypana do toalety usunie kamień oraz nieprzyjemny zapach. Wrzucona do prania białych rzeczy usunie wszelkie przebarwienia, a w kolorowych wzmocni ich barwy.
Nie kupuj na zapas!
Ekologia w domu to również robienie racjonalnych zakupów. Kupowanie wszystkiego w nadmiarze, a następnie wyrzucanie, jest nie tylko nieekologiczne, ale również bardzo szkodliwe dla domowego budżetu.
Posiłki powinny być zróżnicowane, by dostarczyć organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Nie znaczy to, że musimy kupić kilogram pomidorów. Wystarczą dwa. Chleb na zapas? Po co? Jutro też można zrobić zakupy.