Komora hiperbaryczna umożliwia przeprowadzanie terapii hiperbarycznej, która jest zabiegiem leczniczym, polegającym na wykorzystaniu tlenu w odpowiednich warunkach. Ciśnienie w komorze hiperbarycznej musi być odpowiednio wysokie i może być nawet 3 razy wyższe od ciśnienia atmosferycznego. Ma to na celu zniwelowanie problemów z dostawaniem się tlenu do komórek. Dzięki temu do komórek dostaje się o wiele więcej tlenu niż ma to miejsce w przypadku normalnych warunków. To dzięki komorze hiperbarycznej możliwe jest stworzenie idealnych warunków do przeprowadzania takiej terapii.
Jak przeprowadza się terapię hiperbaryczną?
Do przeprowadzania terapii hiperbarycznej wykorzystuje się kilka rodzajów komór. Najczęściej spotykane są komory jednomiejscowe, czyli takie, które przeznaczone są dla jednej osoby. Dzięki nim możliwe jest przeprowadzenie zabiegu na osobie siedzącej lub leżącej. Do takiego zabiegu niepotrzebne są maski. Jeśli zabiegowi ma poddać się wiele osób naraz, to należy przeprowadzić go w komorze wielomiejscowej. W takiej komorze może być kilka osób naraz, najczęściej muszą one siedzieć i oddychać tlenem za pomocą specjalnych masek. Istnieje również przenośne rozwiązanie, które pozwala przeprowadzać tlenoterapię w różnych miejscach. Jest to worek Gamowa, czyli komora, która powstaje z nadmuchanego worka. Panuje w nim wysokie ciśnienie i jest używany przede wszystkim na dużych wysokościach. Jest tam przydatny do leczenia obrzęku płuc oraz mózgu. Używa się go również w przypadku ostrej choroby górskiej.
Na czym polega tlenoterapia hiperbaryczna??
Leczenie przy zastosowaniu komór hiperbarycznych nazywane jest hiperbarią tlenową. Stosuje się ją, ponieważ dostarczanie tlenu w normalnych warunkach zależne jest od tego, jak ukrwiona jest dana część ciała. Komora hiperbaryczna umożliwia równomierne dostarczanie tlenu do wszystkich części ciała. Co ciekawe w warunkach podwyższonego ciśnienia, tlen może docierać nawet w miejsca, które nie są ukrwione. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie poziomu tlenu w krwi, limfie, a nawet w płynie mózgowo-rdzeniowym. Pacjent, który znajduje się w komorze hiperbarycznej, wdycha czysty tlen. Część osób, która poddała się temu zabiegowi, skarżyła się na to, że całemu procesowi towarzyszy uczucie podobne do tego, jakie ma miejsce w przypadku startowania samolotu.
Jak przebiega zabieg w komorze hiperbarycznej?
Zabieg w komorze hiperbarycznej zazwyczaj trwa około godziny, jednakże jest on podzielony na trzy cykle, każdy z nich oddzielony jest przerwami. Pacjent chcący poddać się takiemu zabiegowi musi się rozebrać do bielizny. Jest to wymagane do tego, aby zabieg się powiódł. Ponadto pacjenci muszą również zostawić wszystkie niebezpieczne przedmioty poza komorą. Po wejściu do komory hiperbarycznej, ciśnienie w jej środku zostaje zwiększane, dopóki osiągnie odpowiednio wysoki poziom. Chcąc uzyskać jak najlepsze rezultaty i efekty płynące z poddawania się tego typu zabiegom, należy regularnie korzystać z możliwości, które oferuje terapia hiperbaryczna. Na uwadze należy mieć fakt, że zabieg ten jest bardzo bezpieczny i nieinwazyjny, jednakże to jak często ma być przeprowadzany, należy skonsultować z lekarzem, ponieważ wszystko dostosowuje się indywidualnie do każdego pacjenta. Mimo tego, że tlenoterapia hiperbaryczna uznawana jest za bezpieczną, istnieje możliwość wystąpienia niewielkich i krótkotrwałych skutków ubocznych, takich jak zawroty i bóle głowy, wymioty czy też zmęczenie. Wszystko to spowodowane jest kontaktem ze zbyt dużym ciśnieniem.
Artykuł powstał we współpracy z https://bodyoxy.pl/