Kobiety w ciąży powinny w przemyślany sposób dobierać produkty do swojej diety, ponieważ ma to duży wpływ na zdrowie dziecka. Zioła zakazane w ciąży to między innymi żeń-szeń, szałwia lekarska, cynamon oraz tymianek.
Napary ziołowe
Napary ziołowe są ogólnie uznawane za bezpieczne, dlatego niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że niektórych ziół trzeba w tym okresie unikać. Niektóre zioła mogą przyspieszyć poród oraz doprowadzić do skurczów macicy. Niestety świadomość w tej materii wciąż jest bardzo mała i mało kobiet wie, że niektóre naturalne składniki mogą działać wczesnoporonnie lub genotoksycznie. Warto jednak zaznaczyć, że sporadyczne spożywanie ziół w czasie ciąży nie powinno w żaden sposób wpłynąć na rozwój płodu. Tylko regularne i nadmierne spożycie może spowodować problemy. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest całkowite wykluczenie ziół w czasie ciąży, ponieważ nie są to składniki niezbędne dla życia. Warto jednak wcześniej skonsultować się z lekarzem prowadzącym, żeby poznać jego opinię na ten temat. Szałwia lekarska może działać toksycznie, ponieważ zawiera tujon. Często przyspiesza ona poród oraz hamuje laktację, dlatego zarówno kobiety w ciąży jak i kobiety karmiące powinny unikać naparów z szałwii. Działanie poronne oraz neurotoksyczny wpływ na rozwój płodu ma także ziele piołunu. Należy pamiętać, że jego przedawkowanie może wywołać halucynacje, wymioty, biegunkę oraz koszmary senne.
Lista zakazanych ziół w ciąży
Długa lista skutków ubocznych powoduje, że jest to zioło zakazane dla kobiet w ciąży. Silne działanie genotoksyczne wykazują również liście aloesu. Aloes ma działanie przeczyszczające i może powodować skurcze macicy. To z kolei może skutkować poronieniem lub przedwczesnym porodem. Każda forma aloesu jest zakazana bezwzględnie w I trymestrze ciąży. Nawet napój lub sok aloesowy mogą być niebezpieczne dla zdrowia matki i dziecka, dlatego lepiej jest z niego całkowicie zrezygnować. Należy unikać również naparów z liści malin, ponieważ być przyczyną krwawienia z dróg rodnych. Tak samo jak w przypadku aloesu, liście malin mogą wywołać przedwczesny poród. Wzrost ciśnienia krwi może wywołać lukrecja, a toksyczne działanie na płód wykazuje koper włoski. Zawiera on anetol, który w wielu przypadkach jest główną przyczyną przedwczesnego porodu lub poronienia. Mało popularne zioło, ale również niebezpieczne to kozieradka. Spożywanie jej w dużych ilościach powoduje przedwczesne skurcze macicy. Działanie wczesnoporonne ma także jałowiec pospolity. W I trymestrze ciąży lepiej unikać również kory kruszyny, która wykazuje genotoksyczne działanie.