eko-naturalny.pl

eko-naturalny – zdrowie, dom, uroda

detoks odchudzający
Zdrowie

Detoks odchudzający – czy to dobry pomysł?

W ostatnich latach wiele słyszy się o różnego rodzaju detoksach i oczyszczaniu organizmu Czy rzeczywiście trzeba przeprowadzać takie kuracje? Czy organizm człowieka nie potrafi oczyścić się sam, w razie potrzeby?

Rozsądne odchudzanie

Detoks odchudzający niejedno ma imię. Każda osoba może rozumieć pod tym terminem coś innego. Również eksperci w tej dziedzinie nie są zgodni co do tego, czy detoks jest szkodliwy czy też potrzebny? Na pewno trzeba wziąć pod uwagę stan swojego zdrowia i przed zastosowaniem detoksu skonsultować się z lekarzem. Jeśli detoks ma polegać tylko na odrzuceniu mięsa albo nabiału bądź glutenu na krótki czas, to raczej nie stanie się nic złego. Jednak dla wielu osób oczyszczanie oznacza na przykład spożywanie zaledwie kilkuset kalorii dziennie, pochodzących z warzyw i owoców. Tak zwana dieta Dąbrowskiej jest bardzo popularna w pewnych kręgach. Nie wszyscy jednak są zadowoleni z jej efektów. Oczywiście spadek wagi to jedno, ale trzeba także spojrzeć na skutki długofalowe, na przykład anemię, wypadanie włosów, zaburzenia hormonalne. Głodówki nie są rozsądnym rozwiązaniem dla każdego człowieka i warto mieć tego świadomość.

Dobry detoks

Jednak umiejętnie przeprowadzony detoks odchudzający może przynieść wspaniałe rezultaty. Zazwyczaj eksperci radzą, aby w czasie takiego detoksu dodatkowo wspomagać swój organizm, na przykład pijąc zieloną herbatę albo specjalne zioła. Jest wiele diet i programów żywieniowych, które mają cel oczyszczający. Niektóre zioła szczególnie dobrze działają na wątrobę, czyli organ odpowiedzialny za oczyszczanie organizmu z toksyn. W czasie odchudzania warto pamiętać o przyprawach, które mogą wspomóc ten proces. Taką cudowną przyprawą jest na przykład cynamon, które przyspiesza przemianę materii i bardzo korzystnie wpływa na poziom glukozy, a także insuliny. Jest on polecany dla osób z problemami z insuliną oraz dla osób z cukrzycą. W czasie odchudzania należy pić bardzo dużo wody mineralnej, najlepiej niegazowanej. Trzeba ściśle trzymać się swojego planu, nie wolno ulegać pokusom. Już jedna zjedzona czekoladka może pociągnąć za sobą lawinę, później trudno przerwać napady apetytu na słodycze.

Każda decyzja o drastycznym ograniczeniu liczby kalorii musi być skonsultowana z lekarzem, aby człowiek nie zrobił sobie krzywdę. Głodówki i detoksy nie są wskazane na przykład w okresie ciąży i karmienia piersią, kiedy organizm musi skupić się na innych zadaniach. Wiele osób ma bardzo pozytywne doświadczenie z głodówką, czują się, jakby na nowo odzyskali stracone siły.