eko-naturalny.pl

eko-naturalny – zdrowie, dom, uroda

walka z alergią
Zdrowie

Walka z alergią nie zawsze wygląda tak samo

Alergia to pewna nadwrażliwość, czyli uczulenie na niektóre czynniki, które występują w otoczeniu człowieka dość powszechnie. Czynniki te nazywa się więc alergenami. Alergie można podzielić na pokarmowe, wziewne, lekowe i kontaktowe.

Co może być alergenem?

W związku z podziałem alergii alergenem może być pokarm, lek lub jego część składowa lub element pochodzący z przyrody: pyłek, roślina, a nawet zwierzę, głównie jego sierść.

Zdarza się, że nadwrażliwość na dany alergen jest bardzo mała i kończy się lekką wysypką lub chwilowym katarem siennym, ale też może być bardzo mocna i stwarzać zagrożenie dla życia. Zdarza się to np. przy niektórych pokarmach, ale i użądleniach przez niektóre owady jak pszczoły.

Jak z tym żyć?

Czy walka z alergią jest w ogóle możliwa? Jak najbardziej! Zwłaszcza że wiedza na temat alergii wciąż rośnie, podobnie jak liczba możliwości walki z tą przypadłością. Sposoby walki zależą od rodzaju alergii i alergenów, które uczulają daną osobę.

Jednym z najprostszych korków jest po prostu unikanie czynnika uczulającego. W wielu przypadkach jest to możliwe – np. trzeba uważać na obecność pewnych owadów, składniki pokarmowe, czy leki, na które wiadomo, że ktoś jest uczulony.

Trochę trudniej mają alergicy uczuleni na pyłki roślin – trudno ich unikać w okresach pylenia konkretnych roślin. Jednak i te osoby nie pozostają w beznadziejnej sytuacji.

Medykamenty

Osoba, u której podejrzewa się alergię, powinna udać się do lekarza specjalisty, czyli do alergologa. Ten zleci testy, aby sprawdzić, na co dokładnie dany pacjent jest uczulony i w jakim stopniu oraz powie, jak powinna w danym przypadku wyglądać walka z alergią.

W pewnych przypadkach sprawdza się tzw. odczulanie, stosowane przez kilka lat pod rząd. Działa to trochę jak szczepionka przeciw niektórym chorobom. Organizm jest niejako przyzwyczajany do danego alergenu, gdy podaje mu się jego małe dawki, zazwyczaj w zastrzykach. Tury odczulania zazwyczaj trzeba powtarzać kilkakrotnie.

W okresie najuciążliwszych objawów alergii, jak katar sienny, zapalenie spojówek, czy częste kichanie, można też stosować leki doustne oraz w postaci kropel do nosa i oczu. Łagodzą one symptomy uczulenia, pozwalając alergikowi w miarę normalnie funkcjonować – pracować, uczyć się i wykonywać wszystkie inne codzienne obowiązki.

Można więc śmiało powiedzieć, że z alergią walczy się nie tylko objawowo. Ważne jest jednak, aby wiedzieć dokładnie, z czym się walczy i kiedy można się spodziewać najuciążliwszych objawów. To pozwala się przygotować na walkę odpowiednio wcześnie.